Kalendarz Słowiański (KolendyDar, Kołodar)

kalendarz.cdr

Kalendarz Słowiański (KolendyDar, Kołodar)- Jak wyglądał kalendarz naszych przodków albo czym kierowali się przy wyznaczaniu czasu? W tym artykule postaram się naświetlić ten temat.

Słońce, najważniejszy obiekt na Ziemskim nieboskłonie, daje energię, światło, życie, czczone przez wszystkie Ludy od zarania dziejów, to ono nadaje rytm życiu na Ziemi. Wędruje po niebie szlakiem zwanym ekliptyką. Wyznacza cykl roczny. Rodzi się i umiera co 365 dni, 6 godzin, 9 minut 9,54 sekundy. Rodzi się podczas Przesilenia Zimowego, zrównuje się z nocą podczas Równonocy Wiosennej i od tego momentu pnie się po niebie aż do przesilenia letniego, po czym zaczyna umierać. Podczas równonocy jesiennej noc wygrywa, Słońce opada z sił. Podczas Przesilenia Zimowego następuje śmierć Słońca i pozorne zatrzymanie. Po trzech dniach zmartwychwstaje. Miejsce jego z martwych wstania wyznaczają linią prostą trzej Wędrowcy, zwani też Królami lub Magami czyli trzy gwiazdy z Pasu Oriona.  Cykl rozpoczyna się od początku. Słońce codziennie wschodzi i zachodzi. Miejsca wschodu i zachodu Słońca również są zmienne, przemieszczają się z południa na północ i z powrotem. Najdalsze południowe wychylenie występuje dzień po Przesileniu Zimowym a najdalsze wychylenie północne występuje podczas Przesilenia Letniego. Podczas Równonocy Wiosennej i Jesiennej Słońce wschodzi i zachodzi idealnie na wschodzie i zachodzie. Dzięki Słońcu rok możemy podzielić na 365 dni i 4 pory roku a dobę na 4 momenty czasowe, wschód, południe, zachód i północ.

Niewątpliwie Słońce wywiera największy wpływ na każdy żywy organizm i na życie człowieka.

W starożytnym Babilonie dobę mierzono od zachodu do zachodu Słońca. O zachodzie Słońca wypatrywano nowego księżyca który był początkiem nowego miesiąca.

Księżyc, drugi, zaraz po Słońcu, obiekt na niebie mający ogromny wpływ na Ziemię. Pełnie, Nowie, Kwadry, wpływają dosłownie na wszystko, zaczynając od pływów mórz, zjawisk pogodowych a kończąc na drobnoustrojach takich jak drożdże. Księżyc wyznacza terminy siewów, zbiorów, sadzenia, przycinania, przesadzania, szczepienia, rozpłodu, uboju, zbierania ziół, kwiatów, warzyw liściowych, zbioru warzyw korzennych i owoców, prac związanych z pszczelarstwem, rybołówstwem i wędkarstwem itd. Księżyc również silnie oddziałuje na organizm ludzki i jego procesy życiowe. Księżyc wpływa na wzrost, stany emocjonalne, procesy rozwoju i oczyszczania. Rytm Księżyca oddziałuje również na zdolności psychiczne, umysłowe, funkcjonowanie systemu nerwowego itd. Wszystkie te zależności od faz Księżyca ludzie zauważyli już dawno temu, dlatego też był on darzony szacunkiem nie mniejszym niż Słońce. Według Księżyca wyznaczano Miesiące, czas w którym powinno się Świętować i czas w którym powinno się Świętowania zaprzestać. Pełnia Księżyca była wyjątkowo ważna, w tym czasie po rozdrożach, smentarzach, bagnach i lasach błąkały się dusze zmarłych i demony. Człowieka w tym czasie dopadała bezsenność i nadpobudliwość. Stąd, na przykład Dziady, najlepiej urządzać przy Pełni. Podczas Nowi kiedy było ciemno jak w grobie, duchy i demony również nie próżnowały, ale uważa się, że jednak pełnia ma silniejsze oddziaływanie. O znaczeniu Księżyca w kulturze ludowej można znaleźć sporo informacji w internecie, dlatego nie będę się tutaj rozpisywał. Warto się zapoznać z tymi informacjami.

Wymienię tylko kilka przykładów:

  • Pszczelarstwo, pielęgnacja uli nie powinna odbywać się podczas pełni, gdyż pszczoły są wtedy bardziej pobudzone ani podczas nowiu, gdyż jest to czas odpoczynku i regeneracji dla pszczół.
  • Grzyby najlepiej zbierać kwadrę przed Pełnią i zaraz po niej.
  • Chleby i ciasta najlepiej wypiekać podczas przybywającego księżyca, między nowiem i pełnią. Drożdże jako grzyby najsilniej rosną przed pełnią.
  • Księżyc ma również wpływ na kiszenie warzyw, kiszenie przy pełni zapewniało większą trwałość kiszonce. Powinno kisić się przy przybierającym księżycu. Kiszenie zaraz po nowiu daje bardziej miękkie warzywa.
  • Zioła zbieramy zaraz przed pełnią lub podczas jej trwania, suszymy zaraz po zbiorach.
  • Podczas Nowiu organizm ludzki wykazuje największą zdolność do oczyszczania się, dlatego Nów był idealnym momentem na głodówkę.

Przykładów jest wiele więcej.

Wracając do cyklów Księżyca. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27 dni 7 godzin 43 minuty i 11,5 sekundy, tak zwany Miesiąc Syderyczny. Czas pomiędzy dwoma Nowiami wynosi 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy i zwany jest Miesiącem Synodycznym. Czyli w zaokrągleniu 30 dni. W ciągu całego roku Słonecznego 365 dni Księżyc okrąża Ziemię 12 razy. Rok Księżycowy trwa zatem 360 dni i podzielony jest na 12 miesięcy. Jeden Miesiąc Księżycowy trwa od Nowiu do Nowiu. Dawniej Księżyc na ziemiach Słowiańskich zwany był Miesiącem a sama nazwa Księżyc (Słowiański Książę) odnosiła się tylko do młodego Miesiąca, między Nowiem a 1 Kwadrą. Nazwa Miesiąc prawdopodobnie pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia *me oznaczającego mierzenie czasu. Miesiące Księżycowe są ruchome i przesuwają się w czasie. Dlatego teraz nie jest możliwe odmierzanie czasu według Księżyca, miesiące Księżycowe nie pokrywają się z miesiącami kalendarza gregoriańskiego. Księżyc także jak Słońce przechodzi przez 13 gwiazdozbiorów.

Podczas nowiu Księżyc znika z nieba na 3 dni po czym zaczyna się, tak samo jak Słońce, odradzać. W pełni Księżyc pozostaje również 3 dni.

Mamy też ruch precesji Ziemi którego pełny obrót trwa około 25 770 lat, tak zwany Rok Platoński. Przez Azteków nazywany Słońcem a przez Majów Światem. W tym czasie oś Ziemi zatacza krąg na niebie północnym a Punkt Barana przechodzi przez 13 gwiazdozbiorów. Punkt Barana to miejsce w którym łączy się ekliptyka (okrąg po którym pozornie porusza się Słońce w ciągu roku) z równikiem niebieskim. Punkt Barana wyznacza początek Wiosny astronomicznej, czyli Równonocy Wiosennej. Nazwa wzięła się z czasów kiedy to punkt Barana znajdował się faktycznie w gwiazdozbiorze Barana i wtedy dochodziło do Równonocy Wiosennej, wtedy też zostały ustalone znaki Zodiaków. Obecnie punkt ten znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, i to w tym zodiaku następuje Równonoc Wiosenna. Przeciwległym punktem do Punktu Barana jest punkt Wagi, obecnie znajdujący się w konstelacji Panny. Kiedy Równonoc Wiosenna zacznie wypadać w gwiazdozbiorze Wodnika to będzie to znak,że nastała Era Wodnika. W konstelacji Ryb znajdujemy się od 67 r n.e. Domyślacie skąd wziął się zwyczaj składania ofiary z Baranka na święta Wielkanocne? Właśnie z czasów kiedy Ziemia wychodziła z tego gwiazdozbioru i przechodziła do Ryb. Ziemia przebywa w każdym gwiazdozbiorze około 2150 lat. Podobno w 2016 roku Ziemia zaczyna powoli wchodzi w gwiazdozbiór Wodnika a w jego centrum ma się znaleźć do 2597 roku ale są źródła według których w gwiazdozbiorze Wodnika znajdujemy się od 1950 roku n.e. i pozostaniemy w nim do 4100 roku n.e. Może to wyjaśniać zmiany które zachodzą na naszych oczach.

Wystarczy wziąć horoskop i sprawdzić od kiedy do kiedy jest znak zodiaku Baran, a no zaczyna się 21.03 (Równonoc Wiosenna) i kończy 19. 04, problem polega na tym, że obecnie Słońce znajduje się w Baranie od 19.04 do 13.05 a nie wtedy kiedy wskazuje na to horoskop, całą astrologie można obecnie wsadzić sobie w buty, ale astrologom to nie przeszkadza. Więc jeżeli myślisz, że urodziłeś się w jakimś Zodiaku to zapewne jesteś w błędzie.

Zakładając zatem, że dawni Słowianie, żyli w zgodzie i harmonii z otaczającym ich Światem musieli się mu podporządkować. W pierwszej kolejności Słońcu, w drugiej Księżycowi oraz cyklom z nimi związanymi a w trzeciej kolejności PrzyRodzie. Nie ma innej możliwości wszystkie pradawne Ludy na Ziemi były im podporządkowane. Słowianie musieli znać te zjawiska, może nie byli w stanie tak dokładnie wszystkiego wyliczyć, ale te zjawiska były im znane. Dzięki powtarzalności i możliwości obserwacji z Ziemi ludzie nauczyli się łączyć te zjawiska i wykorzystywać je w życiu codziennym. Były one nierozłącznym elementem ich egzystencji. Z jakiego kalendarza korzystali Słowianie? Słonecznego? Księżycowego? Historycznego, związanego z ważnym wydarzeniem? W jednym początkiem roku było Przesilenie Zimowe, w drugim któryś z Nowiów a w trzecim Równonoc Jesienna? Być może korzystali z każdego w zależności od potrzeb. Jedno jest pewne, wszystkie poczynania Słowian związane były z tymi cyklami, miały one bezpośrednie odzwierciedlenie w ich Świętach i Życiu codziennym. Żadna data nie była przypadkowa, każde Święto miało swój cel i sens. Trzeba uświadomić sobie również to, że tak samo jak zmienne były cykle Słońca, Księżyca i PrzyRody tak samo zmienny był Kalendarz Słowian. Wszystko dookoła dawnych Słowian i nas jest w ciągłym ruchu. Nie było w nim sztywnie ustalonych pór Roku, Miesięcy (za Miesiące odpowiadały ruchome fazy Księżyca), tygodni i dni. Wszystko uzależnione było od Słońca, Księżyca i PrzyRody. Niestety wszystko zmieniło się wraz z usystematyzowaniem kalendarza. Chociaż Słońce i Księżyc na Polskich Wsiach odgrywały dużą rolę pewnie aż do XX wieku. Sztywne osadzenie w czasie oderwało nas zupełnie od PrzyRody. Rzeczywiste Pory Roku i Miesiące przestały odpowiadać tym na Kalendarzu a Święta wypadają w terminach które są w większości bez sensu, nawet te Rodzimowiercze. Dlatego osadzanie sztywno Słowiańskich Świąt mija się z celem. Trzeba wpierw poznać zależności zjawisk tak jak to zrobili dawni Słowianie a potem ustalać terminy Świąt. Dlatego na przykład, Dziady obchodzone powinny być podczas Przesileń i Równonocy a najlepiej jakby w tym czasie była Pełnia Księżyca. Czy dla Słowian ważniejsza była Pełnia? Najbliższa Przesileniom i Równonocom? Czy jednak Równonoc i Przesilenia? Biorąc pod uwagę to, że jednak to Księżyc utożsamiany był ze śmiercią, duchami i demonami to Pełnia mogła być ważniejsza pod tym względem. W tym Roku (2016) będziemy mieli Pełnie Księżyca podczas Przesilenia Letniego. Dwa ważne zjawiska w jednym momencie.

Dlatego postanowiłem, że sam stworzę Kalendarz który będzie uwzględniał cykle Słoneczne i Księżycowe. Niby nic nowego bo takie kalendarze istnieją, chociaż nie w takiej formie i jest ich chyba coraz mniej.

Kilka słów o samym Kalendarzu. Zamieściłem w nim 366 dni, tyle ile ma rok przestępny. Chociaż chyba bardziej prawidłowo byłoby zamieszczenie 365 dni co odpowiada stanowi faktycznemu. Przecież Ziemia nie wykonuję w tym roku więcej obrotów. Dalej, zaznaczyłem 4 najważniejsze zjawiska, Przesilenia i Równonoce. Dalej, umieściłem cały cykl Księżyca, 12 Miesięcy Księżycowych, dokładne terminy poszczególnych faz oraz rozmiarem Księżyca starałem się oddać momenty perygeum i apogeum, co też ma duże znaczenie. Bledsze symbole Księżyców z obrysem są fazami z wcześniejszego Roku 2015 a bledsze Księżyce bez obrysów są fazami Roku 2017, dzięki temu widać jakie przesunięcie faz nastąpiło i nastąpi. Szarym Księżycem zaznaczyłem zaćmienie półcieniowe. Zaznaczyłem apogeum i perygeum Ziemi. Zaznaczyłem także Pory Roku, Zimę, Wiosnę, Lato, Jesień, Pory przejściowe oraz przypisane im żywioły, aktywności narządów oraz stany emocjonalne. Nie są to astronomiczne Pory Roku tylko raczej Pory Roku według którymi kieruję się ludzki organizm, ale na to ma również bardzo duży wpływ sama pogoda. Tutaj trzeba zapoznać się z Pięcioma Przemianami.

No i to by było chyba na tyle. Jest to tylko prototyp Kalendarza więc Kołodar na następny Rok pewnie będzie poprawiony.

Uzupełnienie tematu, odpowiedź z Facebook’a:

Według Starożytnych Chińczyków Taoistów wszystkim dookoła rządzi pięć Żywiołów DRZEWO, OGIEŃ, ZIEMIA, METAL, WODA. Prawo Żywiołów obowiązuje na każdym poziomie, poziomie galaktyk i mgławic, na poziomie bakterii i cząstek elementarnych, a także na poziomie zjawisk bezpośrednio obserwowalnych w ciele, w psychice i w bliskim otoczeniu człowieka. Każdy z Żywiołów ma podporządkowany sobie smak, DRZEWO>KWAŚNY, OGIEŃ>GORZKI, ZIEMIA>SŁODKI, METAL>OSTRY, WODA>SŁONY. Żeby zachować harmonie i ład, musi zostać zachowana równowaga między Żywiołami. Żywiołom podporządkowane są również Pory Roku oraz narządy ludzkiego organizmu. Dajmy na to Wątroba podporządkowana jest Drzewu, jej porą jest Wiosna a smakiem smak Kwaśny. Wiosna jest szczytowym okresem działania Wątroby, dlatego w tym czasie można odczuwać dolegliwości z nią związane. Wątrobę w tym czasie można wzmocnić smakiem Kwaśnym czyli pożywieniem podporządkowanym smakowi Kwaśnemu. Jakie pożywienie jest związane ze smakiem Kwaśnym? Kiełki, warzywa liściaste, zielone zioła, owoce, czyli wszystko to co zaczyna pojawiać się na Wiosnę i do tego większość pożywienia ma kolor jaki? Zielony. Oczywiście nie oznacza to, że musimy jeść tylko Kwaśne bo może to zadziałać w drugą stronę i osłabić Wątrobę. Dlatego też Wiosna jest dobrym momentem na oczyszczenie organizmu i w szczególności Wątroby. Dodatkowo każdy smak odpowiada w organizmie za coś innego. Kwaśny chroni płyny ciała i kieruję energię do wewnątrz i w dół. Dlatego tak ważne jest odżywianie się zgodnie z Porami Roku, pożywianie się pokarmem ze swojej strefy klimatycznej, przygotowywanie zharmonizowanych posiłków w których jest każdy ze Smaków (Żywiołów) oraz nasłuchiwanie się swojemu organizmowi. W każdej Porze Roku nasz organizm potrzebuje czegoś innego, na Wiosnę potrzebuje kiełków (witamin i minerałów) po Zimie i ubogim przednówku a w Lato warzyw i owoców itd. Można to z łatwością zauważyć na co mamy ochotę nasz organizm w danej Porze Roku, oczywiści pomijając jedzenie gówna które wynika z naszych zachcianek a nie zachcianek naszego organizmu. Gdy tylko podporządkujemy się tym Prawom nie będziemy mieli kłopotów ze zdrowiem a i nasze Życie się zharmonizuję. Dlaczego Pory Roku tak wyglądają na moim Kołodarze? Jest to związane z Chińskim Kalendarzem który jest połączeniem Kalendarza Słonecznego i Księżycowego. Chiński Lunarny Nowy Rok zaczyna się w drugim Nowiu licząc od naszego Nowego Roku 1 Stycznia, czyli wypada w tym Roku 8 Lutego, jest to również Święto Wiosny. Początek Roku Solarnego dla Chińczyków jest dokładnie w połowie między Przesileniem Zimowym a Równonocą Wiosenną i jest to początek Wiosny. Dlatego też granice Pór Roku oscylują w tych terminach i nie są stałe ale tak jak pisałem najlepiej jest słuchać się w tych sprawach własnego organizmu. Taoizm jest stary jak Świat, jest uniwersalny i dotyczy wszystkich nie tylko Chińczyków. Jest to tylko nazwa uniwersalnego, naturalnego systemu filozoficznego. To tak w skrócie. Byli mu podporządkowani również Słowianie. Więcej informacji musisz poszukać w internecie i książkach o Taoizmie i Filozofii Pięciu Przemian. Zachęcam bo jest to obszerny temat którego nie sposób opisać tutaj.

Zapomniałem dopisać, że Przesilenia i Równonoce są środkami Pór Roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s