„Pole niezmierzone, bydło niezliczone, parobek rogaty, a gospodarz bogaty”

Krótka notatka napisana w związku z powstaniem wzoru na koszulkę.

weles-2

Początki Welesa, rogatego Boga, sięgają daleko, daleko w przeszłość. Wszystko zaczęło się od udomowienia bydła albo i wcześniej. Bydło jeszcze przed udomowieniem budziło respekt i szacunek. Było utożsamiane z siłą witalną, seksualną i dzikością. Posiadanie dużej ilości bydła od zawsze świadczyło o bogactwie, dlatego też zaczęto czcić rogate Bóstwo które było Bogiem przede wszystkim bogactwa i wszystkiego co z nim związane.

Bóg kojarzony z rogacizną musiał zostać też jej opiekunem, dlatego Weles zaczął pełnić tą funkcje. Chronił bydło domowe przed dzikimi zwierzętami i chorobami. Musiał zatem posiadać magiczne moce kontrolujące przyrodę i być z nią ściśle powiązany.

Bydło było tak ważnym elementem ludzkiego życia, że już w odległej starożytności na jego cześć został nazwany jeden z gwiazdozbiorów. Gwiazdozbiór Byka bo o nim mowa. Sumeryjczycy nazywali go Świetlistym Bykiem. Egipcjanie zaś czcili go jako Ozyrysa, Byka Apisa, Pana Zaświatów. Ziemia we władaniu Byka była około 4000 p.n.e. – 2000 p.n.e. Były to czasy czczenia „Złotego Cielca”.wolos

W międzyczasie Rogate Bóstwo zostało powiązane z Księżycem i gwiazdami. Gwiazdy uważane były za dusze zmarłych przodków, krowy wypasające się na niezmierzonych polach Nawii a rogaty Księżyc jako Pan nocnego nieba był ich pasterzem. W ten sposób Weles został Panem zaświatów i wszystkiego co było z nimi związane.

Jako, że Księżyc wpływał na każdy element ludzkiego życia i przyrody, Weles stał się odpowiedzialny między innymi za uprawę roli, zasiew, wzrost i zbiory. Jak myślicie dlaczego sierp ma taki a nie inny kształt? Kształt sierpa przypomina Księżyc. Każdy z tych etapów związany był ściśle z fazami Księżyca. Dlatego też ostatni snop nazywany był Wołosową brodą, ozdabiano go, stawiano w rogu izby a na Wiosnę wysiewano z niego ziarno. Weles, starzec z długą, żółtosiwą brodą, niczym snop zboża, stał się św. Mikołajem. Rogate Bóstwo wraz z nadejściem chrześcijaństwa zostało negatywnie nacechowanym diabłem.

Księżyc ma władzę praktycznie nad wszystkim, dlatego Weles był Bogiem praktycznie od wszystkiego, od bogactwa, rzemiosła, bydła, zaświatów, uprawy roli, magii, zaklęć, prawa, fermentacji alkoholowej itd.

 

Reklamy

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s